"Interes na "Odrze"
Nasz Dziennik (15 październik 2001r)
Ministerstwo skarbu zapowiedziało sprzedaż szczecińskiej spółki ,,ODRA 3", która zajmuje się m.in. pogłębianiem akwenów. Przedsiębiorstwo to posiada spory majątek, do którego należy m.in. 8 lodołamaczy. Mimo iż firma jest w bardzo dobrej kondycji, wszystko wskazuje na to, że podzieli ona los wielu innych strategicznych przedsiębiorstw, tj. zostanie sprzedana za bezcen. Przeciwko takiemu scenariuszowi protestuje zdecydowanie Światowe Forum Polskich Przedsiębiorców, Rzemieślników i Kupców oraz Właścicieli Ziemi.
Początki Przedsiębiorstwa Budownictwa Hydrotechnicznego ,,ODRA 3" sięgają roku 1946. Nosiło ono wówczas nazwę Państwowego Zarządu Wodnego w Szczecinie. Z czasem na bazie tego przedsiębiorstwa powstała firma zajmująca się różnego typu pracami hydrotechnicznymi o nazwie ,,ODRA 3". W swoim wieloletnim dorobku ma ona m.in. pogłębianie obrotnicy w Porcie Morskim ,,Police", wykonanie cypla rozgraniczającego koryto Odry w okolicach Widuchowa, umocnienie wału przeciwpowodziowego w Słubicach czy też kompletną zabudowę 4 km Odry granicznej niedaleko Bieganowa.
Na co dzień przedsiębiorstwo prowadzi różnego typu roboty hydrotechniczne, pogłębiarskie. Jednak jego najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie przepustowości rzek podczas zimy tak, aby tworzące się zatory lodowe nie spowodowały groźnej w skutkach powodzi. Z usług ,,ODRY 3" korzystały do tej pory Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, które, podpisując wieloletni kontrakt najmu lodołamaczy, mogły bez przeszkód usuwać w zimie zatory na rzekach. Umowy te gwarantowały utrzymanie lodołamaczy i wysoko wyszkolonej kadry. Dodać należy, że obszarem działania przedsiębiorstwa ,,ODRA 3" jest ujście Odry. Odcinek ten jest szczególnie istotny dla statków pełnomorskich, które z niego korzystają. Sprzedaż na rzecz prywatnego przedsiębiorcy firmy, która faktycznie wykonuje zadania użyteczności publicznej budzi szeroki niepokój w lokalnym środowisku. Prywatny właściciel, działając na rynku jako monopolista, może narzucać wyższe niż dotychczas stawki za wynajem lodołamaczy. Z drugiej strony Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, które do tej pory wiązały się długoletnimi umowami najmu lodołamaczy, nie będą miały już zagwarantowanej pomocy lodołamaczy.
Światowe Forum Polskich Przedsiębiorców, Rzemieślników i Kupców oraz Właścicieli Ziemi skierowało do wicedyrektora departamentu prawnego resortu Skarbu Państwa, Wojciecha Parzyńskiego pismo, w którym przestrzega przed kontynuowaniem prywatyzacji tak strategicznej dla Polski spółki. ,,Prywatyzacja przedsiębiorstwa zmierza do przejęcia lodołamaczy przez prywatny lub obcy kapitał, który może sprzedać je za granicę lub nie być w ogóle zainteresowanym wynajmowaniem ich administracji wodnej. Może bowiem czerpać więcej korzyści z użyczania lodołamaczy innym armatorom w celu asystowania pływających w lodach statkach towarowych lub pasażerskich" - czytamy w tym piśmie. Z kolei związki zawodowe, w tym także NSZZ ,,Solidarność", uważają, że sprzedaż ,,ODRY 3" może spowodować przejęcie firmy przez osoby zupełnie przypadkowe, których jedynym celem będzie maksymalizacja zysków, a nie troska o bezpieczeństwo społeczne.
Będąca w dobrej kondycji firma, która nie ma żadnych długów ani kredytów, z ogromnym majątkiem może stać się łupem zwykłych spekulantów, którzy zechcą jedynie zarobić na rozsprzedaży jej majątku. ,,ODRA 3" ma bardzo bogate zaplecze techniczne i terenowe. Posiadany przez przedsiębiorstwo sprzęt umożliwia np. prowadzenie prac pogłębiających do głębokości 12 m, z których urobek może być przesyłany rurociągiem wodnym lub lądowym na odległość nawet 1,5 km. Dysponuje obecnie m.in. 8 lodołamaczami, 10 barkami, 7 promami, 2 pogłębiarkami i 2 specjalistycznymi koparkami. Ponadto ma własne nabrzeża przeładunkowe wraz z placami składowymi. Ponadto ma własne nabrzeża przeładunkowe wraz z placami składowymi. To te grunty, położone w niezwykle atrakcyjnym miejscu, mogą stać u podstaw chęci przejęcia ,,ODRY 3" przez spekulantów. Cały ten ma majątek może zostać niebawem sprzedany za bezcen. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Zdaniem Światowego Forum Polskich Przedsiębiorców, Rzemieślników i Kupców oraz Właścicieli Ziemi, przeprowadzona wycena do zbliżającego się przetargu jest niewiarygodna. Uważają, że zaniżono wartość ,,ODRY 3", gdyż nie uwzględniono ceny nieruchomości i sprzętu.
Pracownicy przedsiębiorstwa są natomiast zainteresowani utworzeniem spółki pracowniczej i przejęciem firmy.
Projektowanie i opracowywanie stron WWW:
Jacek Wesołowski
,
Ostatnia modyfikcja dokumentu: